Jak często Google aktualizuje Street View i zdjęcia satelitarne?

Pewnie nie raz spotkaliście się z sytuacją, gdy w wizytówce firmy na Mapach Google zostało zaprezentowane zdjęcie Street View pokazujące… krzaki.

Widok na Street ViewŹródło: Google Maps

Sprawa jest podwójnie frustrująca (również dla nas), jeżeli w 2019 roku w rzeczywistości miejsce to wygląda raczej tak:

Rzeczywisty widok
Źródło: Google Maps
 
Oczywiście to bardzo skrajny przykład – na dodatek dotyczący całkowicie różnych lokalizacji (choć i takie sytuacje można zauważyć na Mapach). Częściej spotkamy się ze zdjęciem budynku przed wykonanym remontem fasady, wybudowaną nową częścią obiektu czy nadal ze starym szyldem. Gdzie szukać przyczyny tego problemu i kogo należy za niego winić? Odpowiedź stanowi drobny tekst pod lub na zdjęciu z widoku Street View :

Data ze Street ViewŹródło: Google Maps

We wrześniu 2012 roku rzeczywiście wieżowiec mógł nadal być tylko kępką roślin bądź niewielką przybudówką czy też nawet trochę mniejszym obiektem. Dlatego jeżeli zastanawialiście się, jak sprawdzić datę zdjęcia Google Maps jest to wyjątkowo proste, jednak często wywołuje większe rozczarowanie.

Kończąc ten wstęp zakładamy, że macie już ogólny pogląd o czym będzie ten artykuł. Jednak nasz SEO blog powstał z myślą o przekazaniu również bardziej szczegółowych i często technicznych aspektów. dlatego poniższy poradnik uwzględnia również odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania, wyjaśniając między innymi, czy aktualizacja Google Maps ma wpływ na pozycjonowanie lokalne.

1. Czym jest Street View?

Najprościej ujmując, Street View to widok panoramiczny wybranego terenu na Mapach Google. Użytkownik ma możliwość zapoznania się z otoczeniem z poziomu ulicy (i nie tylko), przechodząc od zdjęcia do zdjęcia. Czyli bardziej zaawansowany, choć równie statyczny spacer à la „palcem po mapie”.

Dla lepszego zrozumienia tego narzędzia, zachęcamy do przejścia się po parku w japońskim Tokio.
Możecie również wybrać dowolną inną lokalizację, która Was interesuje i sprawdzić czy jest równie imponująco ukazana w Street View.

Jednak przejdźmy do następnej istotnej kwestii: kto wykonuje zdjęcia Street View? Otóż Google posiada flotę samochodów wyposażonych w specjalne urządzenie wykonujące zdjęcia sferyczne. W przypadku uliczek będzie to nie auto, a pracownik z dość nietypowym plecakiem pełniącym tę samą funkcję. I właśnie to w większej części wyjaśnia następne pytanie.

 

2. Kiedy i jak często Google aktualizuje Street View?

Znane również jako: dlaczego Google nie aktualizuje map?! Jak już wspomnieliśmy wcześniej, jest to równie frustrujące dla nas, czyli osób, które zajmują się optymalizacją wizytówek na co dzień.

Otóż, jak już wytłumaczyliśmy, zdjęcia te nie robią się „same”. Odpowiada za nie żywa osoba jeżdżąca samochodem bądź spacerująca po wybranych terenach. Czyli to, kiedy i jak często Google aktualizuje Street View jest w pełni uzależnione od ostatniego momentu, gdy zostało zlecone wykonanie zdjęć. Aktualizacja Google Street View może się odbyć w 2019 roku bądź nawet w 2022.

Niestety, wbrew popularnemu powiedzeniu, świat wcale nie jest taki mały, a baza Street View nadal nie obejmuje wszystkich możliwych lokalizacji. Stąd też, chcąc nie chcąc, jakość musi ucierpieć na rzecz ilości. W rezultacie każdego miesiąca otrzymujemy porcję nowych zdjęć, czasami z naprawdę niesamowitych miejsc, ale w zamian samochód Google nie odwiedzi ulicy przy naszej firmie nie tylko w 2019 roku, ale i przez następne pięć lat. Jak to się mówi: coś za coś.

Google udostępnia podstronę, na której można sprawdzić kiedy i które miejsca zostały odwiedzone przez samochody/pracowników Street View. Obecnie rozpiska jest dostępna również dla Polski – obejmuje jednak większy przedział czasowy, (np. kwiecień – październik 2019) więc i tak należy uzbroić się w cierpliwość.
Ale jeżeli chcecie dowiedzieć się kiedy orientacyjnie samochód Google Maps pojawi się w Polsce w 2019 roku, jest to dobry punkt odniesienia.

3. Czy możemy sami zaktualizować Street View?

Skoro już wiemy, że na nic zda się narzekanie do Google, przeanalizujmy czy możemy sami sobie pomóc z tym jakże kłopotliwym problemem.

Jednak zanim przejdziemy do bardziej skomplikowanych pomysłów, sprawdźcie czy w widoku Street View w wizytówce Waszej firmy, to właściwe zdjęcie nie znajduje się przypadkiem zaraz obok. Wówczas wystarczy tylko przestawić znacznik z poziomu panelu Google Moja Firma.
 
Otóż Google przygotowało dwa rozwiązania tego problemu:

Istotną tutaj kwestią jest możliwość wykonania sesji na zewnątrz budynku (czyli właśnie ulica i otoczenie), jak i w jego wnętrzu. Dzięki temu użytkownicy Map będą mogli się „przespacerować” po korytarzach lub nawet pokojach. Po wgraniu przygotowanych zdjęć, mogą one zastąpić te widoczne obecnie w wizytówce.

Jest to dodatkowa forma reklamy, która może również wspomóc pozycjonowanie lokalne, jeżeli zostanie zastosowana w odpowiedni sposób. W szczególności jeżeli oprócz Street View zostanie przeprowadzona aktualizacja wizytówki na Mapach.

 

4. Jak wyłączyć Street View?

Bez niepotrzebnego rozwodzenia się: nie da się wyłączyć Street View. Jakkolwiek nieaktualny jest obecny widok firmy, domu czy innego obiektu, możemy go albo samodzielnie uaktualnić, albo wyczekiwać na przybycie samochodu Google.

5. Jak często Google aktualizuje zdjęcia satelitarne?

Przede wszystkim warto pamiętać, że mapy satelitarne to NIE widok Street View. Dla przykładu, oto jak nasz warszawski Pałac Kultury i Nauki prezentuje się w Street View:

Pałac Kultury i Nauki na Street ViewŹródło: Google Maps

A tak widzimy go z poziomu mapy satelitarnej:

Pałac Kultury i Nauki na mapie satelitarnej

Źródło: Google Maps
 
Zgodnie ze swoją nazwą, zdjęcia satelitarne wykonuje satelita – a dokładnie Landsat 8, który od 2013 roku fotografuje nasz glob ziemski. Prawdopodobnie w grudniu 2020 roku zastąpi go następny model Landsat 9, wykonując jeszcze dokładniejsze zdjęcia.
 
Teraz, gdy już sprostowaliśmy tę kwestię, możemy odpowiedzieć na pytanie jak często Google aktualizuje mapy satelitarne. Otóż zgodnie z informacją dostępną na oficjalnej stronie programu Landsat, satelita fotografuje całą Ziemię co 16 dni. Google właściwie od razu pobiera nowe dane, wgrywając je do Google Earth i Maps. Dlatego w przypadku większości miejsc znajdzie się już uaktualniona mapa satelitarna oraz zauważymy taką informację:

Źródło: Google Maps

Biorąc pod uwagę, że powyższy urywek zrzutu ekranu pochodzi z połowy stycznia 2019 roku, Google wydaje się działać całkiem sprawnie. Niestety w praktyce może się to czasami mijać z prawdą – sprawdzając kilka znanych nam lokalizacji zauważyliśmy, że budynki, które już od kilku miesięcy przypominają wieżowce, na Mapach nadal znajdują się na etapie pustego placu budowy. A mimo to Google informuje, że zdjęcie jest z tego roku.

6. Aktualizacja zdjęć satelitarnych Google – czy można wykonać ją samodzielnie?

Jak można się łatwo domyślić na podstawie powyższych informacji, map satelitarnych nie możemy zaktualizować samodzielnie. Możemy za to zadbać, aby wszystkie informacje edytowalne były poprawne. Nazwa ulicy została zmieniona przez władze miasta, a na Mapach nadal widnieje taka sama? Zaproponuj zmianę! Gmina wybudowała nową drogę jako przedłużenie istniejącej ulicy? Zaproponuj zmianę! Firma nie posiada siedziby w podanym w wizytówce miejscu? Zaproponuj zmianę! I tak dalej…

wytycznymi, co będzie mieć wpływ nie tylko całościowo na pozycjonowanie lokalne, ale również na lepszą pozycję w rankingu na Mapach.


Jak często Google aktualizuje Street View?
Infografika: Jak często Google aktualizuje Street View?

Alicja Janicka